Elise twierdzi, że jej sieć 5G w chmurze stawia ją w silnej pozycji podczas przejścia w kierunku 6G.
Nokia i fiński dostawca usług telekomunikacyjnych Elise przeprowadzili pierwsze udane komercyjne wdrożenie rozwiązania 5G Cloud RAN, przy wsparciu Red Hat.
Dzięki Cloud RAN, Elisa może przesunąć moc obliczeniową sieci bliżej swoich klientów, których korzystanie z sieci przekształca się bliżej krawędzi sieci. Nie jest to Google Fiber, niemniej i tak można mówić o szybkiej sieci.
Elisa stwierdziła, że wdrożenie stawia ją w silnej pozycji podczas przejścia w erę 6G – którą oczekuje się, że będzie coraz bardziej natywna dla chmury. „Cloudification” odgrywa również kluczową rolę w pracy Elisy nad autonomicznymi sieciami samosterującymi i samonaprawiającymi się.
„To udane wdrożenie Cloud RAN z Nokią to kolejny ważny krok w naszej cloudification, która rozpoczęła się od chmurowania rdzenia i krawędzi sieci, a teraz obejmuje sieć dostępu radiowego” — powiedział Kalle Lehtinen, dyrektor ds. technologii w Elisa.
„Kontynuujemy pionierskie wdrażanie nowych technologii w naszej drodze do autonomicznych operacji, co pomaga nam nadal wprowadzać innowacje i dostarczać najlepsze doświadczenia klientom.”
Nokia i Elisa wcześniej przeprowadziły pierwsze w Europie testy Cloud RAN w październiku 2023 roku.
„To udane współdziałanie z Elisą potwierdza, że nasze rozwiązanie Cloud RAN jest gotowe do komercyjnego wdrożenia” — powiedział Aji Ed, szef Cloud RAN w Nokii.
„W ramach naszego podejścia anyRAN, ściśle współpracujemy z strategicznymi partnerami, takimi jak Red Hat, i łączymy najlepsze w swojej klasie rozwiązania partnerskie, aby oferować operatorom i przedsiębiorstwom prawdziwą elastyczność i skalowalność. Dla naszych klientów cloudification umożliwi nowe modele przychodów i opcje monetyzacji.”
To komercyjne wdrożenie zakończyło kompleksowe połączenia głosowe i transmisji danych 5G z rozwiązaniem 5G Cloud RAN Nokii, w tym z radiami AirScale Massive MIMO, oprogramowaniem bazowym i rozwiązaniem do zarządzania siecią MantaRay zasilanym przez AI.
Wdrożenie zweryfikowało takie obszary jak pojemność, wydajność, funkcje, zarządzanie cyklem życia, automatyzacja i zarządzanie energią.
Elisa użyła serwerów Dell XR8620 oraz hybrydowej platformy aplikacyjnej Red Hat OpenShift do obsługi funkcji RAN natywnych dla chmury w całej sieci. Integracja Red Hat OpenShift, jak stwierdziły firmy, daje dostawcom usług możliwość skalowania zasięgu sieci 5G i szybkiego wprowadzania nowych usług.
„Red Hat jest podekscytowany kontynuacją naszej współpracy z Nokią, pomagając dostawcom usług wdrażać RAN dla pełnej cloudification i automatyzacji sieci nowej generacji” — powiedziała Honoré LaBourdette, wiceprezes ds. ekosystemu telekomunikacyjnego, medialnego, rozrywkowego i krawędziowego w Red Hat.
„Znaczenie Cloud RAN polega nie tylko na zapewnieniu wydajnego i elastycznego sposobu wdrażania aplikacji i czerpania wartości na krawędzi, ale także na zwiększeniu współpracy i innowacji w całym ekosystemie.”
Sprawdź też: