W miarę dojrzewania rynku IoT i pojawiania się nowej generacji przypadków użycia, technologie łączności takie jak 4G, 5G, 5G-Advanced i prywatne sieci 5G odgrywają kluczową rolę w transformacji niezliczonych branż.

IoT News spotkało się z Philem Huangiem, Menedżerem ds. Rozwoju Biznesu i Aplikacji w terenie w D-Link, aby zgłębić, jak te technologie tworzą kręgosłup aplikacji IoT nowej generacji oraz jakie wyzwania pozostają dla ich powszechnego przyjęcia.

Czytaj też: Nokia chwali sukces pierwszego w Europie komercyjnego wdrożenia 5G Cloud RAN

Łączność w zmieniającym się krajobrazie IoT

W miarę jak starsze technologie sieci mobilnych, takie jak 2G i 3G, osiągają koniec swojego cyklu życia – niektóre z nich zostały już wyłączone – 4G utrzymuje swoją istotność i znaczenie. Jednak według Huanga, „4G wydaje się pozostawać kluczowe w ekosystemie IoT do końca dekady.”

Huang podkreśla szerokie pokrycie 4G, niższe koszty i minimalne wymagania dotyczące mocy jako kluczowe cechy. Te cechy sprawiają, że 4G jest szczególnie dobrze dopasowane do aplikacji, które nie wymagają dużych prędkości ani ultra-niskiej latencji, takich jak monitorowanie i śledzenie zasobów, inwentarza i warunków środowiskowych, lub umożliwianie transmisji danych dla komunikacji i transakcji w różnych branżach.

Pojawienie się 5G i jego ewolucja, 5G-Advanced, przynosi jednak bezprecedensowe możliwości dzięki swoim ultraszybkim prędkościom i minimalnej latencji.

„Te cechy są kluczowe w obszarach takich jak pojazdy autonomiczne oraz automatyzacja przemysłowa i fabryczna,” wyjaśnia Huang. Te sektory wymagają działania i reakcji w czasie rzeczywistym w mikrosekundach, często wspomaganych przez analitykę opartą na AI przetwarzającą ogromne ilości danych przesyłanych w chmurze.

Ponadto, prywatne sieci 5G pojawiają się jako realne rozwiązanie dla sektorów takich jak produkcja, logistyka i opieka zdrowotna, które wymagają zarówno elastyczności, jak i niezawodności.

W porównaniu do tradycyjnych rozwiązań przewodowych i bezprzewodowych, prywatne 5G oferuje solidną łączność, która konkuruje ze stabilnością infrastruktury przewodowej, jednocześnie zapewniając swobodę bezprzewodową. Jednak wdrożenie prywatnego 5G nie jest pozbawione przeszkód.

„Firmy muszą pokonać różne wyzwania, rozważając wdrożenie prywatnej sieci 5G,” mówi Huang. Obejmują one koszty, brak wiedzy technicznej oraz poruszanie się w ramach regulacyjnych i zgodności.

Aplikacje IoT zasadniczo polegają na spójnej, stabilnej łączności sieciowej. Jak stwierdza Huang, „Bez połączenia z internetem nie ma 'IoT’.”

W środowisku coraz bardziej polegającym na danych w czasie rzeczywistym – czy to do monitorowania, reakcji, czy działania – niezawodne połączenie zapewnia nieprzerwane i dokładne przetwarzanie. „Z AI odgrywającą coraz ważniejszą rolę w IoT, staje się to jeszcze bardziej krytyczne,” dodaje Huang.

Integracja AI z IoT podkreśla konieczność rozwiązań łączności o niskiej latencji i dużej przepustowości, takich jak 5G. Symbiotyczny związek między IoT a AI wzmacnia wymaganie dla sieci zdolnych do obsługi złożonych ekosystemów danych.

Czytaj też: Amazon rozszerza Bedrock o nowy rynek modeli AI

Transformacyjne wpływy w różnych branżach

Według Huanga, motoryzacja, produkcja i opieka zdrowotna mają czerpać znaczące korzyści z 5G ze względu na ich zależność od przetwarzania danych w czasie rzeczywistym i ultra-niskiej latencji. Te branże wymagają nowoczesnych rozwiązań łączności, które ułatwiają płynne operacje, jednocześnie umożliwiając inteligentne systemy.

Niektóre rzeczywiste zastosowania tej technologicznej konwergencji są już widoczne. Na przykład Huang wskazuje na postępy w „inteligentnych fabrykach, zwłaszcza w Niemczech, oraz inteligentnych miastach, takich jak Seul i Singapur.”

Środowiska takie jak te prowadzą przyjęcie technologii takich jak taksówki bez kierowcy, autonomiczne furgonetki dostawcze, a nawet drony, pokazując transformacyjny potencjał IoT napędzanego przez 5G.

Jednym z wyróżniających się przykładów tej transformacji jest projekt realizowany przez D-Link w systemie kolejowym Metrovalencia w Hiszpanii. D-Link współpracował przy inicjatywie kontroli pojemności zaprojektowanej w celu poprawy zarządzania pasażerami.

„Działa to poprzez zbieranie danych z różnych czujników i dostarczanie analityki w czasie rzeczywistym w odniesieniu do poziomu zajętości w pociągach i na peronach,” wyjaśnia Huang. Od monitorowania gęstości pasażerów w wagonach po kierowanie pasażerów do mniej zatłoczonych obszarów, system zapewnia bezpieczniejsze i bardziej efektywne podróże.

Sprawdź: Qualcomm wygrywa bitwę z ARM (treść partnera)

Takie aplikacje nie są jednak pozbawione wyzwań. Surowe warunki środowiskowe w sieciach transportowych – w tym czynniki takie jak temperatura, wilgotność i wibracje – wymagają rozwiązań sprzętowych, które są wystarczająco trwałe, aby wytrzymać te ekstremalne warunki, jednocześnie utrzymując płynną funkcjonalność. „Nie można po prostu wdrożyć dowolnego rozwiązania sieciowego w takim środowisku,” zauważa Huang.

Możliwości odblokowane przez nowoczesne routery IoT są kluczowe w napędzaniu przyszłości komunikacji maszyna-maszyna (M2M) i IoT. Jak szczegółowo opisuje Huang, „oferują wsparcie dla Wi-Fi, multi-gigabitowego Ethernetu, PoE, multi-WAN, serial, I/O i GNSS/GPS.”

Elastyczność i skalowalność są w centrum tych urządzeń, które oferują scentralizowane zarządzanie w chmurze dla łatwego wdrażania, administracji i monitorowania. Funkcje takie jak provisioning bezdotykowy umożliwiają szybkie skalowanie sieci IoT, co jest kluczowym czynnikiem, gdy organizacje rozszerzają swoje wdrożenia IoT.

W miarę jak rynek IoT nadal się rozwija, współdziałanie technologii takich jak 4G, 5G i prywatne 5G stworzy możliwości odblokowania zupełnie nowej klasy przypadków użycia w różnych branżach.

Podczas gdy 4G pozostanie kluczowe dla aplikacji opłacalnych i energooszczędnych przez wiele lat, oszałamiające prędkości i niemal zerowa latencja sieci 5G i prywatnych 5G już teraz okazują się transformacyjne dla sektorów polegających na analizie w czasie rzeczywistym i automatyzacji.

Prawdziwy wpływ IoT leży w jego zdolności do łączenia ludzi, urządzeń i danych w sposób płynny i efektywny. Jednak osiągnięcie tej wizji wymaga nie tylko zaawansowanych rozwiązań łączności, ale także sprzętu zdolnego do sprostania wymaganiom trudnych środowisk.